ریمپ ایسیو چیست؟


 
 
 

اکثر وسایل نقلیه مدرن شامل ECU (یا واحد کنترل موتور) است که به طور موثری یک رایانه کوچک است که کارکرد موتور را کنترل می کند. سازندگان خودرو از طریق تنظیم نرم افزار ایسیو به طور پیش فرض قبل از فرستادن وسیله نقلیه به بازار، موتور را تنظیم می کنند. این کار به این دلیل است که تولید کنندگان مجبور به فروش اتومبیل های خود در سراسر جهان هستند، به این معنی است که در تنظیمات نرم افزاری ایسیو باید شرایط آب و هوایی، قوانین و محدودیت ها و کیفیت متفاوت سوخت را در نظر بگیرند. به  همین دلیل تنظیمات ایسیو به صورت کلی و با در نظر گرفتن تمامی پارامتر های کمی و کیفی دنیا و تولید انبوه انجام می شود.

ریمپ ایسیو چگونه کار می کند؟

ریمپ ایسیو جایگزین نرم افزار اصلی ایسیو می گردد، برنامه اصلی خودرو به صورت کلی و بر اساس نیاز مشتری مورد بازنگری قرار میگیرد و در ریمپ ایسیو نرم افزار ایسیو برای دستیابی به حداکثرراندمان تغییر پیدا می کند.این کار با عنوان ریمپ ایسیو شناخته می شود زیرا که مپ ایسیو موتور خودرو را کنترل می کند و ریمپ پارامتر های اصلاح شده ایسیو می باشد که مورد بازنگری قرار گرفته است. هنگامی که ماشین شما ریمپ می شود می شود، نرم افزار تنظیم شده به پورت سریال خود (یا OBD پورت) وصل می شود و سپس مپ خودرو را با نسخه جدید (ریمپ ایسیو ) تغییر می دهد تا عملکرد موتور را افزایش دهد. توانایی فلش به طور مستقیم از طریق OBD باعث شده است که صنعت ریمپ ایسیو به طور چشمگیری جهش پیدا کند.

چیپ تیونینگ چیست؟

چیپ تیونینگ یا تغییر نرم افزاری chip ایسیو، تعریف اصلی از ریمپ ایسیو امروزی است.چیپ تیونینگ به معنی برداشت تراشه (EPROM)از روی برد ایسیو و پروگرام کردن چیپ بر روی BENCH می باشد. چیپ تیونینگ به معنای ساده یعنی تغییر نرم افزاری بر روی تراشه اصلی ایسیو موتور.

ریمپ چه تاثیری بر روی خودرو دارد؟

شرکت کاراکال تیونینگ با تکیه بردستاوردهای علمی توانایی تغییر تمامی پارامترهای کنترلی موتور را دارد. به طور مثال بسیاری از افراد این سوال برایشان پیش می آید که چگونه میتوان با تغییرریمپ موتور و ریمپ ایسیو هم توان خروجی بیشتری از موتور گرفت و هم کاهش مصرف سوخت. نکته قابل توجه این است که تمامی پارامتر های عملکردی ایسیو در جدول های جداگانه ای وجود دارد که میتوان این پارامترها را جداگانه تغییر داد. به طور مثال زمانی که شما نیاز به شتاب گیری دارید معمولا دریچه گاز به طور کامل باز میگردد و دور موتور بالا می باشد. بنابراین در ریمپ می توان پارامتر های سوخت و جرقه را فقط در دورهای بالا و زمان شتابگیری تغییر داد ودر ناحیه دور آرام و حالت کروزتغییری در سوخت و افزایش پارامتر ها نداشت.

 • کاراکال تیونینگ با تغییر در جداول سوخت وجرقه می تواند افزایش قدرت موتور چشمگیری برای شما به ارمغان بیاورد.

 

 • برای اولین بار شرکت کاراکال تیونینگ توانایی تغییر سیستم متغییر سوپاپ VVT-VVTI-CVT-VANOS را دارد. که باعث می شود بر اساس تغییرات موتور و خواست مشتری منحنی جداول گشتاور و توان را تغییر داد.
 • تغییر جداول بوست توربو شارژ و افزایش بوست توربو به منظور افزایش توان در محدوده عملکردی ایمن توربو شارژو راندمان بهینه به منظور افزایش توان موتور.
 • تغییر جداول سیستم متغییر منیفولد ورودی با هدف تغییر جریان گردابه وچرخشی در دورهای مختلف موتور.
 • تغییر نواحی مختلف جداول توربو و spool mode برای کاهش تاخیر توربو (lag) و وارد شدن زودتر توربو به زیر بوست.
 • رفع تاخیر پدال گاز (کپ دریچه گاز) بعد از ریمپ ایسیو. با بازنگری جداول مربوط به پدال گاز و دریچه گاز و انجام ریمپ ایسیو تاخیر دریچه گاز به طور چشمگیری کاهش یافته و رانندگی را برای راننده لذت بخش می کند.
 • تغییر در عملکرد دمای فن از دیگر مواردی است که می توان با ریمپ ایسیو به آن رسید. باتوجه به اینکه بعضی از خودرو ها درمناطقی با شرایط دمایی خاص و گرم کار می کننند و بالا رفتن دمای موتور باعث خرابی موتور و سوختن واشر سر سیلندر می گردد. شرکت کاراکال تیونینگ با تغییر نقطه عملکرد فن مایع خنک کننده می تواند دمای خودرو را در حد ایده ال نگه دارد تا از اسیب های جدی وارد به موتورجلو گیری کند
 • رفع محدودیت سرعت توسط ریمپ ایسو.در خودرو های جدید به دلیل مسائل ایمنی به خصوص با توجه به استاندارد های خودرو و شرایط جاده ای هر کشوری محدودیت سرعت اعمال می گردد. با توجه به اینکه بعضی از علاقه مندان تمایل به افزایش سرعت و شرکت در بعضی از مسابقات را دارند. شرکت کاراکال تیونینگ این موضوع را به طور کامل می تواند رفع کند.
 • افزایش کاتاف با ریمپ ایسیو : افزایش کاتاف نیز تا هر محدوده ای قابل انجام می باشد اما شرکت کاراکال تیونینگ افزایش دور را نیز درمحدوده ایمنی انجام می دهد. به درخواست مشتری کاتاف تا دور بالاتر امکان پذیر می باشد اما نکته قابل توجه این است که افزایش کاتاف بدون افزایش راندمان حجمی هیچ تاثیری در توان خروجی موتور ندارد.
 • تغییر جداول مربوط به گشتاور: تغییر جداول گشتاور نیز با ریمپ ایسیو امکان پذیر می باشد که کاراکال تیونینگ با تخصص کامل بر روی این جداول لیمتر قادر به انجام ریمپ و تغییرات می باشد.
 • حذف سنسور اکسیژن دوم : در موتورهایی که مجهز به کلیه لوازمافتر مارکت هستند و برای مسابقه ستاپ شده اند به علت تغییرات گسترده و متفاوت بودن نسبت سوخت به مقدار زیاد،سنسور اکسیژن توانایی اندازه گیری مقداری را در محدوده مجاز نداشته و به همین علت شرکت کاراکال سنسور اکسیژن را از حلقه کنترلی خارج نموده و سیستم را OPEN LOOP می کند.
 • ریمپ با سوخت E85 ( اتانول) : شرکت کاراکال این افتخار را دارد تا با قهرمانان نامی ایران در مسابقات سرعت و درگ همکاری داشته وبا استفاده از ستاپ ویژه و ریمپ بسیار حرفه ای با سوخت هایی نظیر C16 یا الکل حداکثر توان موتور را برای این عزیزان به ارمغان بیاور. شرکت کاراکال با تغییرات اساسی در جداول سوخت و جرقه موتور توانایی تغییر سوخت موتور از بنزین به E85  (85% الکل – 15 % بنزین ) را دارد. به علت اکتان بالای الکل (116)  و خاصیت خنک بودن آن حداکثر راندمان  حاصل می گردد.